Monday, January 31, 2011

Seventies rocking!

Hot. In. Coool. Uveďme si to,  jak chceme, ale skoro v každém módním časopise hlásají : návrat sedmdesátek! Ha! A teď co, že? Věřte, že nejsem žádná odbornice (jde to těžko, já vím holky, já vím..:D), ale z různých stylistyckých kurzů, jenž jsem měla tu možnost absolvovat, jsem něco málo pochytila.. Tak tedy, nečekejte podrobný rozbor oněch sedmdesátek, ale jen stručné malé skromné povídání, cože se to na nás chystá!První věcí, důležitou k pochopení celé struktury, je vysvětlení politické a zároveň samozřejmě kulturní situace. Šedesátá léta byla zčásti ve znamení umělých látek (připočtěme antikoncepci a LSD), antiproudem se pak stal styl HIPPIES, jehož znakem byla syntetická kytička. 
Ale generace sedmdesátých let se vzbouřila a móda se tak vrátila k přírodnímu vzhledu, ovlivněnému především návrhy začínajícího návrháře Kenza Takada. Ten byl zastánce tzv. masivní módy, tedy pret-a-porter, což vedlo k všeobecnému zaměření na denní, uvolněnou módu. Takže pryč s nenositelnou umělotinou, nastává ten pravý čas folkloru a hippies! Mladí lidé protestovali (hlavně kvůli brutální válce ve Vietnamu) proti všemu konvenčnímu, všemu co bylo pod nějakým řádem.. 
Prostě krásná, uvolněná doba zvonáčů, vítru ve vlasech a lásce v duši! (Jéje, jak já to miluju!) 
Důležité bylo míti ty správné džíny, volné tričko, pořádné platformy a vše v přírodních materiálech, občas přes všechno nějaký háčkovaný pléd.
Ha! Ale to není všechno! Nastává také doba DISCA! (The time of my liiiife)
Třpytky, extravagance, nějaké ty drogy.. No, pamatujete na Jenny z Forresta Gumpa?  Ta scéna, kdy zdrogovaná se chystá skočit z balkonu? Přesně o této módě mluvím.
Od hipíků k diskantům, od diskantů k punkerům! Na scénu přichází Vivienne Westwood! Britská královna punku, dnes stále čiperná babička. A s ní valí i drsný, ošoupaný vzhled, vysoká číra, samé stříbro na černém podkladu z kůže. 
Doufám, že jste se při mém výkladu nenudily;) 

Hipísačka, punkerka a diskotrisko diva Nela

Across The Universe (I recommend.)


2 comments:

  1. Jé, tenhle článek je super:) Úplně si tu dobu představuju..

    ReplyDelete
  2. Moc hezky řečeno, moc dobře se to četlo:)

    ReplyDelete